• MENU

  • UWAGA:
    Prace znajdujące sie w mojej ofercie są jedynie wzorami prac, które mogą posłużyc jako pomoc w przygotowaniu się do ustnej matury z języka polskiego.
    Jednocześnie informuję, iż nie biorę odpowiedzialności za przedstawianie wzorów prac jako własnych i za konsekwencje prawne jakie się z tym wiążą.
    Korzystając z serwisu prezentacje.wordpress.com/ użytkownicy wyrażają zgodę na przestrzeganie tych warunków.
  • Linki:

  • Reklamy

Ramowy plan wypowiedzi na miarę Twoich potrzeb. Część II

Ciąg dalszy z wpisu na temat ramowego planu wypowiedzi

Na wstępie musimy więc przede wszytki zadać sobie pytanie: w jakim kierunku chciałbym aby poszły moje rozważania?, czyli stworzyć punkt bazowy dla własnych refleksji i schematów myśleniowych. Kiedy to ustalimy wówczas nadchodzi czas, by obrać motto naszej pracy, które przyświecać nam będzie w toku naszych rozważań. Gotowe ??? Teraz uwzględniamy w konspekcie poszczególne dzieła literackie i (lub) dzieła sztuki , które wcześniej wybraliśmy do swojej pracy układając je w kolejności, która według nas wydaje się być najodpowiedniejsza, najbardziej sensowna i poukładana pod względem estetycznym.

Tworząc konspekt poszczególnych dzieł musimy również zastanowić się, co chciałbym/ chciałabym na jego podstawie udowodnić, wskazać, na co zwrócić uwagę komisji, co przez nie przekazać. Wypiszmy to wszystko od myślników. Następnie przychodzi czas na podsumowanie. W nim dokonujemy skrótowej analizy poszczególnych dzieł z uwzględnieniem wniosków jakie w związku z tematem nasunęły się nam po ich dogłębnym przestudiowaniu. Konspekt kończymy głęboki cytatem, lub refleksją niejako zamykającą i podsumowującą cały nasz wywód.

Konspekt już gotowy ? Brawo !!! Posiadasz bowiem solidną bazę w oparciu o którą możesz z łatwością stworzyć wypracowanie maturalne. Ale uwaga: Nie traktuj stworzonego konspektu jako ostatecznego !!! Nie łudźmy się, że za pierwszym razem udało się nam stworzyć coś idealnego. Nie! Idealny konspekt wymaga bowiem jelcze wielu poprawek nanoszonych w trakcie pisania wypracowania maturalnego i jego nauki.

Ramowy plan wypowiedzi musi być bowiem taki, by był Ci pomocny i przydatny podczas Twojego wystąpienia przed komisją egzaminacyjną. Zanim więc zdecydujesz się go oddać w ostatecznej formie, wpierw włóż w niego naprawdę wiele swojej pracy i wysiłku !!!

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s